Žeralt z Hrábie a další maníci: TOP5 (nejen)knižních hrdinů

1/25/2016 Maya Maylu 0 Comments

Rozhodla jsem se vytvořit takový malý žebříček svých nejoblíbenějších (nejenom) knižních hrdinů. A k tomu nějaké ty malé informace. Samozřejmě pokud by se rozpohybovala nějaká konverzace (což jak se znám se bohužel nestane) obětovala bych něčího prvorozeného syna samotnému  Hádesovi, Hell nebo parlamentu České Republiky. Přeci mohu mít nějaké sny.

No.5 - Percy Jackson | Percy Jakson | Rick Riordan

A tu je dilema jako májová jalovice. jistě znáte filmy Percy Jackson a Zloděj blesku a Moře nestvůr. Problém je v tom, že ten filmový Percy se od toho knižního podstatně liší. A ten kdo jak četl knihy tak viděl filmy rozdíly určitě pozná.
Mě se líbí ten knižní, dvanáctiletý co bere život jako nevyhnutelnou součást. Toho co svými kousavými poznámkami a vtípky kouzlý záchvaty smíchu.

„Přes to všechno jsem si tábor zamiloval. Zvykl jsem si na ranní mlhy nad pobřežím, na vůni rozpálených jahodových plantáží za odpolední, dokonce i na zvláštní noční zvuky nestvůr v lesích. (...) Pokoušel jsem se nemyslet moc na mámu, ale pořád jsem uvažoval: pokud jsou bohové a nestvůry skuteční, pokud jsou možná všechna tahle kouzla, pak musí existovat nějaká cesta, jak ji zachránit, přivést zpátky...“ (Zloděj blesku)

Jeho smysl pro čest je prostě něco co ke kladným hrdinům neodmyslitelně patří. Nikdy by neopustil své přátele a klidně by za ně obětoval vlastní život.

No.4 - Mercedes Thompson | Patricia Briggs

Jedna jediná žena v seznamu. Byla potřeba, ale bylo to trochu náročnější vybrat. Ale Mercy o vyhrála na celé čáře. Nejenom, že dokázala schodit na kolena alfu vlkodlačí smečky. Musela se prokousávat životem a bojovat o každý kousek pro žití. Bohužel jako kojotí kožoměnec mezi vlkodlaky nebylo nic příjemného. Nakonec si však nabrnkla tu nejlepší partii v okolí.
Tady bohužel nemám co říct, přečtěte si první knihu.


No.3 - Owen Zástava Pitt | Lovci Monster s.r.o. | Larry Correia

Pokud člověk nemá rád drsné prostředí plné cynismu, ostrých hlášek a kupy broků v zadnici (převážně po vzorů pánů: Kulhánka, Kotlety a kopřivy) nepřijde po chuti ani Owen Zásata Pitt. 

„Tak co, ošoustals mrtvou matku svý kámošky?“
„Když to řekneš takhle, zní to nechutně.“ Nemělo smysl zapírat. „Byl jsem na druhý metě a pak mi došlo, že nedejchá,“ mumlal jsem a dost jsem se u toho styděl.
„Dobřes to zahrál, chlapče.“ Sam mě bouchnul do ramene. „Kdybys byl o trochu blbější, mohls posunout napichování upírů na kůl do úplně nový dimenze.“

Ano, o tak by se dal v klidu Owen popsat. Jeho příběh začíná hned nějakou to akcí. A to napadením vlkodlakem, kterého umlátil vlastníma rukama (bohužel tank v té době po ruce ještě neměl). V nemocnici ho málem odpráskly a přítel holky do které se zabouchl hned na první pohled byl příjemnej jako pijavice na levé půlce. I přes to si dokázal zachovat relativně chladnou hlavu, opomineme-li praštěné vize. 

Tým nováčků byl narvaný v přecpaném suburbanu na zadních sedadlech. Holly nám začala říkat duhová koalice, protože jsme v týmu měli bělošku, černocha, asiata a míšence. Ke splnění vlhkých snů všech liberálů nám už chyběla jenom lesbička a chlápek na vozíčku.

Sám o sobě na mě největší dojem udělal první díl a před poslední, kde se zachoval jako správný chlap, když mu jeho slečna oznámila, že je v tom. 


No.2 - Severus Snape | Harry Potter | J. K. Rowling

Kdo by ho neznal.
Na začátku série ho každý nenáviděl. Přál mu smrt a kdo ví co ještě.
Na konci série ho každý obdivoval a při jeho smrti ukápla nejedna slzička (upřímně já při smutých scénách nebulím, ale Severusovu smrt jsem obulela jako mimino). Řeč je, aspoň z mého pohledu, o nejdokonalejší postavě ze série o mladém čarodějovi Harrym Potterovi. Severusova smrt na konci série byla jako dýka do srdce.
A je mi o to smutněji, když v době sepisování tohoto článku zemřel i jeho filmový představitel Alan Rickman. Proto hlubokou poklonu oběma.

"Chtěl byste, abych vás zabil hned teď? Nebo chcete ještě pár minut na to, abyste si napsal epitaf?" - Severus Snape (Relikvie smrti) 
 Jeho nadřazený postoj a kousavé poznámky z něj dělali naprosto dokonalého zaporáka, ale jakmile se do světa Harryho Pottera čtenář nebo divák zahloubal více, zjisťoval, že Severus Snape byl i milující osobou a oddaným přítelem.
Proto si zasloužil stříbrné místo.

No.1 - Geralt z Rívie | Zaklínač | Andrzej Sapkowski

Mezi prvním a druhým místem je jenom tenoučká bojová linie, přesto si v mém žebříčku zlato vybojoval nekompromisní zrůdo-bijec, milovník kozatých čarodějek a svým způsobem i dokonalý tatík Geralt z Rivie.
S touto sérií mám hodně vzpomínek, je to přeci jenom série, která mi otevřela brány fantasy. Pravda Potter byl přečtený dříve, aspoň některé díly, toto mě však chňaplo za pačesy a vtáhlo do děje tohoto úžasného žánru.  Hluboká poklona Mistře Sapkowski, stvořil jste opravdu úctyhodné dílo.

"Rytíř bez jizvy je kokot a ne hrdina." (Hlas rozumu)

Svět zaklínače je neuvěřitelně propletený, až se může na první pohled zdát, že v takovém chaosu se nedá vyznat. Jenomže hle, přesto dá. 
Slovanská mytologie, polednice, gryfové, draci a další havět, kterou musí Geralt naklepat aby nedělali bordel se může místy jevit jako (a vlastně to je pravda) trochu drsnější převyprávění pohádek. No, když to vezmeme kolem a kolem tak bratři Grimmové nebyli o nic drastičtější. 

A tolik zábavy: pranýř, šibenice s hlubokým propadlištěm, divadlo, zvěřinec, tržnice, třicet pět hospod a dvanáct bordelů. (Věčný oheň)

Zaklínač není jenom knižní série, ale také trilogie her, jejíž poslední díl Divoký hon vyšel v roce 2015, a v neposlední řadě i seriálová zpracování. 
A Michal Zebrowski aka Geralt prostě splňuje na jedničku představy z řádků knih. Vlastně i podle něj vznikla i podoba toho herního Geralta.

Jenom pro upřesnění názvu: Ve třetí hře (Divoký hon) se při plnění hlavní dějové linie setká Geralt se ženou, která ho označila za Žeralta. A ve druhé hře byla jako trol zbraň právě hrábě.
 Zrdoj obrázků: Strejda Google

0 komentářů :